Το Γενικό Λύκειο Αρχανών βρίσκεται στις Άνω Αρχάνες, οι οποίες ανήκουν στο Δήμο Αρχανών-Αστερουσίων του νομού Ηρακλείου. Στο σχολείο φοιτούν μαθητές που διαμένουν στις Άνω Αρχάνες, τις Κάτω Αρχάνες και τις Πατσίδες. Συστεγάζεται με το Γυμνάσιο Αρχανών. Αυτό το διάστημα πραγματοποιούνται εργασίες  επέκτασης και βελτίωσης του σχολικού κτηρίου.

Κάθε χρόνο οι μαθητές του Λυκείου Αρχανών σημειώνουν αξιόλογες επιτυχίες στις Πανελλαδικές εξετάσεις. Στο σχολείο έχουν φοιτήσει μαθητές οι οποίοι μετέπειτα έχουν διαπρέψει στην οικονομική, κοινωνική, πολιτιστική και πολιτική ζωή του τόπου.

Λίγα λόγια για τις Αρχάνες ...

archanes in crete

Οι Αρχάνες  με 5.409 κατοίκους το 2011,βρίσκονται σε υψόμετρο 400 μ. , στο βορειοανατολικό άκρο της κοιλάδας που σχηματίζεται από το όρος Γιούχτας, που έχει υψόμετρο 811 μ.  Οι Αρχάνες είναι δημοτικό διαμέρισμα του δήμου Αρχανών - Αστερουσίων, του οποίου και αποτελούν την ιστορική έδρα.

Στην εύφορη κοιλάδα των Αρχανών καλλιεργούνται κυρίως ελιές και αμπέλια. Τα κυριότερα γεωργικά προϊόντα της ευρύτερης περιοχής είναι σταφίδα, κρασί και ελαιόλαδο.

Στα δυτικά των Αρχανών βρίσκεται το όρος Γιούχτας.

archanes

Οι Αρχάνες όπως φαίνονται από τον Γιούχτα

panagia

Η Παναγία των Άνω Αρχανών