2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Tη 2η Πανελλήνια  Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, διοργάνωσε το Λύκειο μαζί με το Γυμνάσιο Αρχανών, στο γήπεδο  τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου, με  θέμα: «Σχολικός Αθλητισμός ? Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα» και με σύνθημα «ίσες ευκαιρίες, χωρίς διακρίσεις !»

Η προσέγγιση του παραπάνω θεματικού άξονα έγινε βιωματικά, μέσα από αθλητικές δράσεις όπως τοξοβολία, γκόλφ, τέννις, χάντμπωλ και πολλά άλλα.

Ο Γυμναστής μας Δασκαλάκης Φιλήμων έφτιαξε εκπληκτικές ιδιοκατασκευές  και παιχνίδια, που  ποσομοιώνουν τις  δυσκολίες των ανθρώπων με κινητικά και άλλα προβλήματα (προσθετικό πόδι, τεχνητή παρεμπόδιση της κίνησης, «ο τυφλός και ο οδηγός του» κ.α.) . Στόχος ήταν να αναδειχτούν οι αξίες του σεβασμού στη διαφορετικότητα, του σεβασμού στις αθλητικές κατακτήσεις, του αθλητισμού ως ανθρώπινο δικαίωμα.

Ήταν μια ξεχωριστή σχολική ημέρα, που τη χαρήκαν όλοι πολύ , με ενθουσιώδη συμμετοχή μαθητών και καθηγητών , που δικαίωσε τους στόχους της .