Παρουσίαση του προγράμματός μας Roots&Shoots στο ΜΦΙΚ

Την Τρίτη, 11 Δεκεμβρίου 2018, ομάδα μαθητών/τριών της Β΄τάξης του Γενικού Λυκείου Αρχανών, παρουσίασαν στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης, το πρόγραμμα Fourni project: Little Forest, Βig worries, μια δράση που υλοποιείται και θα συνεχιστεί στους προσεχείς μήνες, με θέμα την ανάδειξη και προστασία του λόφου και του δάσους Φουρνί στις Κάτω Αρχάνες.

Η εκδήλωση έγινε με την ευκαιρία της επίσκεψης της Dr Jane Goodall στο Ηράκλειο.

Το σχολείο μας συμμετέχει στις δράσεις του Jane Goodall?s Roots&Shoots Greece, που υποστηρίζει προσπάθειες νέων σε όλον τον κόσμο προκειμένου να ενεργοποιηθούν για έναν καλύτερο κόσμο για τους ανθρώπους, τα ζώα, το περιβάλλον.

Ευχαριστούμε πολύ την Dr Jane Goodall για την παρουσία και την προσοχή της, για τα θερμά της λόγια και την έμπνευση που μας έδωσε. Στο κλείσιμο των παρουσιάσεων, μίλησε στις καρδιές των παιδιών, τονίζοντάς τους να μην εγκαταλείπουν ποτέ τα όνειρά τους!

Ευχαριστούμε το Roots&Shoots Greece για την μια από τις πέντε πανελλαδικά υποτροφίες Mini Grants, που ευγενικά μας χορήγησε.

Ευχαριστούμε την κα Μπορδουμπάκη Ελένη και την κα Μαυριτσάκη Ζωή  του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης για την υποστήριξη και την φιλοξενία.

Ευχαριστούμε την κα Ζαχαράτου Αγγελική από το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων για την πρόταση που μας έκανε και την παρακίνηση.

Το ΚΠΕ Αρχανών, την Πυροσβεστική Ηρακλείου, το Δασαρχείο Ηρακλείου για την βοήθεια.

Ήταν εξαιρετική η τιμή που μας έγινε και αποκομίσαμε μια πολύτιμη εμπειρία !

ΔΕΙΤΕ ΚΙ ΕΔΩ