Ενημέρωση από το Τμήμα Τροχαίας Ηρακλείου

ΓΕΝΙΚO ΛΥΚΕΙΟ ΑΡΧΑΝΩΝ

ΔΕΛΤΙΟ  ΤΥΠΟΥ

Την Τρίτη, 18.12.2018, οι μαθητές/τριες του Γενικού Λυκείου Αρχανών παρακολούθησαν μία πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση από το τμήμα Τροχαίας Ηρακλείου.

Την παρουσίαση πραγματοποίησαν ο υποδιοικητής του τμήματος Τροχαίας Ηρακλείου, Αστυνόμος Β', Καρακούδης Στέλιος και ο αρχιφύλακας Ζερβουδάκης Γιώργος.

Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για διάφορα θέματα οδικής ασφάλειας, όπως την ανάγκη χρήσης του κράνους, ζώνης ασφαλείας, καθώς και για τις αρνητικές επιπτώσεις από τη χρήση του κινητού και την κατανάλωση αλκοόλ στην οδήγηση. Η προβολή σχετικών βίντεο και η συμμετοχή σε ένα παιχνίδι διαδραστικό τράβηξαν το ενδιαφέρον των μαθητών.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων ευχαριστούν θερμά την Τροχαία Ηρακλείου που συμβάλλει - μέσα από τέτοιες δράσεις - στη διαμόρφωση της νοοτροπίας της νέας γενιάς οδηγών.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Δρακωνάκη Μαρία