ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

ΓΕΝΙΚO ΛΥΚΕΙΟ ΑΡΧΑΝΩΝ

ΔΕΛΤΙΟ  ΤΥΠΟΥ

Την Τετάρτη, 27 Φεβρουαρίου 2019, οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης του Λυκείου μας παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό σεμινάριο από την κα Λημνιού Μαρία, Κοινωνική Λειτουργό του Κέντρου Υγείας Αρκαλοχωρίου με θέμα «Αλκοόλ και νέοι». Οι μαθητές/τριες μέσω ενός ζωηρού διαλόγου είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα, να διατυπώσουν σκέψεις και προβληματισμούς για τις συνέπειες της χρήσης του αλκοόλ.

Την Δευτέρα, 4 Μαρτίου 2019, οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης του Λυκείου μας παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό σεμινάριο από την κα Προκοπίου Δήμητρα, Ιατρό Γενικής Ιατρικής  και την κα Γιαλιτάκη Φιλία, Μαία του Κέντρου Υγείας Αρκαλοχωρίου με θέμα «Σεξουαλικώς μεταδιδόμενες λοιμώξεις / Μέθοδοι αντισύλληψης». Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν απορίες σχετικές με το θέμα και να ενημερωθούν επιστάμενα και αναλυτικά.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων ευχαριστούν θερμά το Κέντρο Υγείας Αρκαλοχωρίου και τις ανωτέρω κυρίες, για την πολύτιμη βοήθειά τους και την υποστήριξη που μας παρέχουν ως προς την ενημέρωση των παιδιών σε τέτοια ευαίσθητα θέματα.