BERLIN ERASMUS+

ΓΕΝΙΚO ΛΥΚΕΙΟ ΑΡΧΑΝΩΝ

ΔΕΛΤΙΟ  ΤΥΠΟΥ

Στο πλαίσιο του Προγράμματος  Erasmus+ KA2  "Climate protection and education for sustainable development in a school context", 11 μαθητές/τριες και 2 εκπαιδευτικοί του Λυκείου μας ταξίδεψαν στο  Βερολίνο στις 17-23 Φεβρουαρίου 2019. Πραγματοποιήθηκε συνάντηση και εργαστήρια με τη συμμετοχή του Γενικού Λυκείου Αρχανών, του Robert Havemann Gymnasium του Βερολίνου και του Zespol Szkol από Goscino της Πολωνίας.

Ήταν μια εβδομάδα γεμάτη ανεπανάληπτες εμπειρίες, νέα γνώση, νέες γνωριμίες, μα πάνω απ΄ όλα συνεργατικό πνεύμα και συντροφικότητα ανάμεσα σε μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς από διαφορετικά σχολεία της Ευρώπης. Αυτό άλλωστε είναι και το βασικό χαρακτηριστικό των προγραμμάτων Erasmus.

Οι μαθητές/τριες μας επέστρεψαν έχοντας στις αποσκευές τους εκτός από την πολύτιμη εμπειρία και ένα μικρό ηλιακό αυτοκίνητο-μοντέλο που οι ίδιοι κατασκεύασαν.

Εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, ευχόμαστε να έχουν μια καλή συνέχεια  και να μας κάνουν πάντα υπερήφανους !